Tänkande om existensens villkor

Bernt Gustavsson

Tänkande om existensens villkor

Från tidiga livsfilosofer till senare tids

Livs- och existensfilosofi har under vissa tider blivit till något centralt för många människor. Tankar om existensens villkor är en exposé över tänkandet om människans existens, från tidiga livsfilosofer som Epikuros och Epiktetos till senare tids existentialister.

Första upplagan 2017.
226 sid. Danskt band.
Utgivningsdatum: 2017-01-24

ISBN: 978-91-88383-16-7

Ladda ned högupplöst omslag

Livs- och existensfilosofi har under vissa tider blivit till något centralt för många människor. Tankar om existensens villkor är en exposé över tänkandet om människans existens, från tidiga livsfilosofer som Epikuros och Epiktetos till senare tids existentialister.

Vi får möta olika tänkare såsom Sören Kierkegaard, Arthur Schopenhauer och Friedrich Nietzsche, med det gemensamma att de tänker över människans existens på ett nytt och banbrytande sätt. Människan har ett fritt utrymme att överskrida sina egna betingelser och se nya möjligheter för sitt liv.

Medan vetenskapen undersöker vad människan är, utgår existensfilosofin från att vi finns till och att vi är kapabla att forma vårt eget liv och förhållningssätt. Alla de tänkare och författare som här presenteras har sitt egenartade och personliga sätt att forma sin syn på människans existens – Hannah Arendt, Albert Camus, Simone de Beauvoir och Jean Paul Sartre och andra. Men de har också något gemensamt, att söka vägar för människor att leva ett sant liv i frihet genom att utgå från det levda livet eller såsom det framställs i konst, musik och litteratur.

Det är ingen tillfällighet att Sven-Eric Liedman, när han skriver om Bildning i Nationalencyklopedin, har Bernt Gustavsson som den ende nu levande svensk han refererar till. De två andra är födda i mitten av 1800-talet: Ellen Key och Hans Larsson.

Bernt Gustavsson intervjuad i tidskriften Folkhögskolan
med anledning av utgivningen av Tänkande om existensens villkor.